poniedziałek, 19 stycznia 2009

Cocker spaniel


Cocker spaniel angielski, to niewielki, zgrabny, radosny pies myśliwski, o pięknej głowie z długimi uszami i wyrazistymi oczami. Stworzony został do pomocy myśliwemu w wypłaszaniu z zarośli ptactwa i drobnej zwierzyny, oraz aportowania postrzałków z wody.

Dziś jest to przede wszystkim uroczy pies wystawowy i do towarzystwa, lecz nie wolno zapominać o jego wrodzonej pasji łowieckiej......
Cocker z natury jest wesoły, łagodny i niehałaśliwy. Doskonale znosi podróże. Jest czysty, bardzo inteligentny i nadzwyczaj szybko się uczy.

W mieszkaniu zajmuje mało miejsca, nie bywa uciążliwy; zaszyje się w kąt, tak, że jego obecność jest mało odczuwalna; jednak gdy tylko go przywołamy, momentalnie jest przy nas, radośnie merdając ogonkiem, co jest dla tej rasy charakterystyczne i szczególnie ważne np. przy ringowej prezentacji na wystawie.

Obecnie hodowcy coraz częsciej zaprzestają kopiowania ogonków u cockerowych szczeniąt, a cocker z długim ogonkiem zyskał jeszcze na urodzie.......
Cocker spaniel może być idealnym kompanem do zabaw dla starszych dzieci, pod warunkiem, że jego opiekun od początku będzie z nim postępował konsekwentnie i poświęcał mu dziennie około 1,5 godziny na spacery i wykonywanie ćwiczeń, np aportowania różnych przedmiotów, co spaniele wręcz uwielbiają..... Ich pasją jest pływanie, dlatego podczas naszych wypraw za miasto i na urlopie, należy zapewnić cockerowi możliwość swobodnego korzystania z kapieli w czystej wodzie .
Na spacerach cocker z wielkim upodobaniem buszuje w zaroślach,jest wulkanem energii, pełen inwencji i temperamentu .
Po powrocie z polowania, lub spaceru, dużo czasu poświęca swojej toalecie,wyciągając zębami z sierści grudki błota, czy śniegowe kulki, oraz przyczepione do włosów kawałki gałązek i liście.....
Jego efektowna szata - z długimi frędzlami na uszach, łapach , pod brzuchem i na ogonie, - wymaga starannej pielęgnacji- czesania i szczotkowania - conajmniej 2-3 razy w tygodniu, oraz okresowego fachowego strzyżenia i trymowania (około 5 razy w ciągu roku), a u psów wystawowych- jeszcze częściej.

Chyba żadna rasa nie posiada tyle różnorodnych kolorystycznych odmian, co cocker spaniel angielski........
Pod względem umaszczenia cocker spaniele dzielą się na 2 grupy :
1/ cockery "jednomaściste " : czarne, złote, czarne-podpalane, czekoladowe, czekoladowe -podpalane i sobolowe (w różnych wariantach nasycenia koloru)
2/ cockery " kolorowe ", czyli łaciate i przesiane, o bardzo szerokiej gamie kolorystycznej, gdzie na białym tle są kolorowe łaty lub przesianie.
Dzisiejsze spaniele, hodowane w przemyślanych skojarzeniach, nie przejawiają w swoim zachowaniu nieuzasadnionej agresji, co niestety zdarza się jeszcze u tych, niewiadomego pochodzenia, rozmnażanych bez kontroli, tzw. " porodowodowych", lub " bez papierów ", kupowanych na wszelkiego rodzaju targowiskach i u przygodnych " pseudohodowców ".
Dlatego bezpieczniejszym zawsze bedzie zakup szczenięcia z udokumentowanym pochodzeniem, ze sprawdzonej hodowli.

Nie jest to rasa, którą można trzymać w kojcu, a wręcz karygodne jest trzymanie cockera na łańcuchu " przy budzie ".

Na ogół cocker cieszy się dobrym zdrowiem, jednak, jak każda rasa, ma i on " słabsze punkty ", którymi są oczy i uszy, wymagające u tej rasy szczególnej pielęgnacji.
Relacje cockera z innymi psami i domowymi zwierzakami zazwyczaj są bardzo dobre. Przeciętna długość życia to około 10-12 lat.

Wzorzec rasy:
Cocker spaniel angielski

Wzorzec FCI nr 5

Kraj pochodzenia : Wielka Brytania
Klasyfikacja FCI :
Grupa 8 - aportery, płochacze, psy dowodne
Sekcja II - płochacze

Wrażenie ogólne:
Cocker spaniel jest żywym, czujnym psem myśliwskim. Nie powinien przypominać cięższego od niego Field Spaniela, od którego jest krótszy i na wyższych kończynach.

Głowa i czaszka
Część twarzowa dobrze rozwinięta, tworząca czworobok. Czaszka i czoło dobrze rozwinięte z odsłoniętą szeroko puszką mózgową, misternie wycyzylowane ale nie wypukłe.
Nos dość szeroki dobrze rozwinięty dla zapewnienia dobrego węchu.

Oczy
Dobrze wypełniające oczodoły, ale nie wyłupiaste, barwy orzecha lub brązowe, harmonizujące z kolorem sierści, inteligentne i powabne w swoim wyrazie, zdecydowanie żywe, błyszczące i wesołe.

Uszy
Obwisłe, nisko osadzone o cienkim płacie skóry, nie przekraczające końca nosa. Okryte są długim, jedwabistym, prostym włosem, nielokowatym, ani kędzierzawym.

Szyja
Powinna być długa i muskularna, dobrze osadzona na ukośnych delikatnych łopatkach.

Przód
Łopatki winny być skośne i cienkie. Klatka piersiowa głęboka, dobrze rozwinięta, ale nie za szeroka i nie za okrągła aby nie krępowała swobody ruchu kończyn przednich. Kończyny przednie mocne, proste, ozdobione frędzlami, dostatecznie krótkie, ale nie zanadto krótkie, skupiające siłę, a jednocześnie nie hamujące wielkiego wysiłku, wymaganego od tego małego psa myśliwskiego.
To samo dotyczy kończyn tylnych.

Tułów
Zwarty, mocno związany, czyniący wrażenie skoncentrowanej siły i niezmordowanej aktywności. Grzbiet krótki. Tułów silny i zwarty w proporcji do wzrostu i wagi psa, opada lekko ku ogonowi.

Tył
Szeroki, dobrze zaokrąglony, bardzo muskularny.

Łapy
Mocne, okrągłe, „kocie”, nie za szerokie, ani rozwarte, palce nie powinny być luźne.

Ogon
Charakterystyczny dla wszystkich ras spanieli. U cockera który jest lżejszy i ruchliwszy od innych, ogon pomimo, że jest nisko osadzony, może być jednak noszony nieco wyżej niż u pozostałych spanieli, ale nie podniesiony, raczej na linii grzbietu, jednak im niżej, tym lepiej. W czasie pracy psa ogon powinien być nieustannie w ruchu.

Szata
Gładka, jedwabista, nigdy sztywna ani falista, z frędzlami (piórami) w umiarkowanej, ale nie nadmiernej ilości, nigdy kędzierzawa.

Maść
Dowolna. U jednomaścistych nie może być żadnych plam, prócz plamy białej na piersi.

Waga i wzrost
Waga powinna wynosić od 11 do 13 kg (Vide modyfikacje Ang. Kennel Clubu).

Wady
Gruba czaszka, kościec lekki, szata kędzierzawa, łopatki stromo ustawione, powolne ruchy, słabe stawy skokowe, łapy ustawione na zewnątrz, wysoko noszony ogon, brak zaznaczonego stopu, jasne oczy.

Brak komentarzy: